Otwórz się na pomoc

Gdański Tydzień Wsparcia Psychologicznego 14.03-20.03.2016

Lista Ośrodków

Jest to wydarzenie luźno nawiązujące do organizowanego co roku Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W tym roku, ze wspólnej inicjatywy ZI, FWR Przystań, oraz MOPR i CIK FDN zapragnęliśmy zorganizować go nieco inaczej niż dotychczas. Rozpoczynamy cykl działań promujących dbałość o higienę psychiczną i odpowiednio wczesne wykrywanie zagrożeń dla zdrowia psychicznego, których – naszym zdaniem – ważnym elementem jest odwaga korzystania z pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Nazywamy to odwagą, bo zdajemy sobie sprawę, że nie każdemu przychodzi łatwo podjęcie decyzji o zwróceniu się po pomoc do specjalisty. Wiemy zaś, że zaniechania w tej sferze nierzadko wiążą się z ogromem kosztów i cierpienia.

Pragniemy aby zagadnienia, dotąd najczęściej będące przedmiotem dyskusji specjalistów stały się tematem debaty publicznej z udziałem zwykłych mieszkańców Gdańska i profesjonalistów. Chcielibyśmy zaprezentować różne formy pomocy i wsparcia psychologicznego w sposób prosty, ułatwiający udzielenie odpowiedzi na pytanie „Czy to może być dobre także dla mnie?”.

Wydarzenie obejmują swym patronatem: Dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. dr hab. Beata Pastwa – Wojciechowska, Dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego dr Jerzy Karpiński, a patronat merytoryczny zapewnia Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej.
Chcielibyśmy, tym wydarzeniem i dalszymi wspólnymi działaniami:

 • Przyczynić się do popularyzacji wiedzy o zdrowiu psychicznym;
 • Zapobiec stygmatyzacji i alienacji osób korzystających z pomocy psychologicznej;
 • Popularyzować wiedzę na temat sposobów dbania o zdrowie psychiczne, zwłaszcza w trakcie przeżywania trudności i kryzysów psychicznych;
 • Podjąć trud edukowania nt. wczesnych symptomów zaburzeń emocjonalnych i zachowania, tak aby każdy zainteresowany wiedział, kiedy sięgnąć po pomoc i do kogo się z tym zwrócić;
 • Rozpowszechnić informacje o miejscach, gdzie w Gdańsku udzielana jest, potwierdzona stosownymi kwalifikacjami pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna.

Kalendarium działań w ramach wydarzenia:

 • 14 marca 2016, godz. 12.00 (czas trwania, ok.2h), miejsce: aula Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (ul. J. Bażyńskiego 4), w trakcie m.in.: spotkanie z przedstawicielami władz Miasta Gdańska i organizatorami kampanii, prezentacja założeń kampanii, promocja nowej książki dr Bogusława Borysa “Uczę się ciebie człowieku”, debata z udziałem ekspertów (B.Pastwa-Wojciechowska, B.Borys, M.Szulc, K.Wieczorek, M.Fierske) prowadzona przez red. Hannę Wilczyńską-Toczko (R. Gdańsk);
 • Od 14 marca do 20 marca 2016: dni otwarte w najlepszych gdańskich placówkach pomocy psychologicznej (możliwość skorzystania z bezpłatnych wizyt, w ramach konsultacji w publicznych ośrodkach i prywatnych placówkach pomocy, przewidujemy, że w wyniku takiej konsultacji będzie możliwe wstępne rozeznanie problemu oraz uzyskanie informacji o dalszej drodze postępowania i możliwościach korzystania z wsparcia);
 • 18 marca 2016: warsztat w Gdańskim Ośrodku Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży (Gdańsk, ul. Racławicka 17), pt. Pomoc psychologiczna – jaka, kiedy, dla kogo?
 • 17 marca 2016: warsztat w Centrum Interwencji Kryzysowej, Fundacja Dzieci Niczyje (Gdańsk, pl. ks. Gustkowicza 13), pt. „Dziecko na zakręcie. Sytuacja dziecka krzywdzonego i nasze reakcje”
 • 18 marca 2016 w godzinach 12.15 – 13.45: seminarium warsztatowe w Fundacji Wspierania Rodzin Przystań (Gdańsk, ul. Mickiewicza 9/11), pt. „Jaka matka, taka córka…? O znaczeniach relacji z matką dla życia kobiety.”
 • 15 marca 2016, wykład w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie (Gdańsk, ul. K. Leczkowa 1A), pt. „Jak być dobrym rodzicem i budować satysfakcjonującą więź z dzieckiem”

Spotkanie dnia 14 marca jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, nie prowadzimy zapisów. Po prostu przyjdź!

Na towarzyszące Tygodniowi warsztaty i zajęcia zapisy odbywać się będą w trakcie trwania spotkania, w dniu 14 marca, w godzinach: 12.00-14.00. Udział jest bezpłatny lecz liczba miejsc jest ograniczona.
Lista ośrodków, placówek, gabinetów, w których skorzystać będzie można z bezpłatnych porad, konsultacji – także dostępna będzie w czasie spotkania 14 marca.

Patronat honorowy:

Gdansk copywns

Patronat merytoryczny:

PTPPd-naglowek

Organizatorzy:

Bez tytułudddd

wizerunek_Gdańsk

cropped-LOGO-FUNDACJA_kwadrat.jpg Bez tytułudddd4535