Zdrowie zaczyna się w głowie „depresJA”

Dni Otwarte pod hasłem Zdrowie zaczyna się w głowie „depresJA” to kampania promująca dbałość o zdrowie psychiczne.

Inicjatywa ma na celu propagowanie troski o zdrowie psychiczne jako przejaw dbania o siebie. Specjaliści zachęcają, by korzystać ze wsparcia nie tylko w sytuacji ostrego kryzysu czy poważnych trudności emocjonalnych, ale także gdy pojawiają się pierwsze niepokojące sygnały: wahania nastroju, trudności ze snem, brak radości z dotychczas satysfakcjonujących sfer życia. „Zdrowie zaczyna się w głowie”, dlatego często zdarza się też, że to ciało daje znak, że coś złego dzieje się w sferze psychologicznej: pojawiają się bóle głowy, kręgosłupa, żołądka czy inne medycznie niewytłumaczalne dolegliwości.

W tym roku po raz trzeci organizujemy gdańską kampanię społeczną, w trakcie której mówimy jak ważne jest dbanie o swój dobrostan psychiczny – mówi Katarzyna Wieczorek pomysłodawczyni i organizator kampanii.

Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej są szansą na poznanie możliwości uzyskania wsparcia specjalistów – psychologów, pedagogów, terapeutów. Chcemy, by gdańszczanie spróbowali, czym jest konsultacja z terapeutą czy udział w warsztatach rozwoju osobistego i przekonali się, że to nic wstydliwego dać sobie pomóc – mówi Joanna Kiedrowicz z Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży.

Zależy nam, by kontakt z psychologiem przestał być traktowany jako powód do zakłopotania – dodaje Katarzyna Wieczorek, psycholog i psychoterapeuta z Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań” – widzimy, że kampanie społeczne mogą w tym bardzo pomóc. W tym roku pochylamy się nad tematem depresji, ponieważ dotyka ona coraz większego grona ludzi w różnym wieku. Jak alarmuje WHO nieleczona depresja powoduje szereg poważnych konsekwencji – nie tylko długotrwałą niezdolność do pracy czy nauki, ale też choroby somatyczne, samouszkodzenia czy próby samobójcze. Tymczasem, depresję można wcześnie rozpoznawać i skutecznie leczyć. Jesteśmy przekonani, że naszym zadaniem jest do tego zachęcać – dodaje Katarzyna Wieczorek

W ramach tegorocznych Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej mieszkańcy będą mogli skorzystać z  bezpłatnych konsultacji psychologicznych, wziąć udział w warsztatach, wykładach i seminariach. Planowana jest także debata na Uniwersytecie Gdańskim i konferencja popularnonaukowa dla rodziców pt. „Mamo, Tato zobacz mnie! Jak z kontaktu zbudować więź?”

Chcielibyśmy, tym wydarzeniem i dalszymi wspólnymi działaniami:

  • Przyczynić się do popularyzacji wiedzy o zdrowiu psychicznym;
  • Zapobiec stygmatyzacji i alienacji osób korzystających z pomocy psychologicznej;
  • Popularyzować wiedzę na temat sposobów dbania o zdrowie psychiczne, zwłaszcza w trakcie przeżywania trudności i kryzysów psychicznych;
  • Podjąć trud edukowania nt. wczesnych symptomów zaburzeń emocjonalnych i zachowania, tak aby każdy zainteresowany wiedział, kiedy sięgnąć po pomoc i do kogo się z tym zwrócić;
  • Rozpowszechnić informacje o miejscach, gdzie w Gdańsku udzielana jest, potwierdzona stosownymi kwalifikacjami pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ?

Praktycznie każdy! Bo przecież każdy przeżywa różne trudności psychiczne lub widzi potrzebę zmiany swojego życia!
Dni Otwarte to wyjątkowa możliwość skorzystania z bezpłatnego wsparcia wysoko wykwalifikowanych psychoterapeutów.

Lista-osrodkow-2018

Kalendarium wydarzeń 2018