Gdańska Sieć Pomocy Psychologicznej działa !

Z około 200 godzin terapii skorzystali mieszkańcy w poprzedniej edycji Gdańskiej Sieci Pomocy Psychologicznej. Fundacja Wspierania Rodzin „Przystań” ze wsparciem finansowym Miasta Gdańsk kolejny rok uruchomiła unikatowy projekt na skalę Polski, którego ideą są nieodpłatne konsultacje psychologów i psychoterapeutów.

Gdańsk był pierwszym miastem, które przyjęło ten program, wyprzedziliśmy innych – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca Prezydenta ds. polityki społecznej. Jesteśmy miastem, które mówi otwarcie, że nie boimy się sytuacji, w których coś się wydarzy, dla nas ważniejsze jest, co się dzieje zaraz potem, w jaki sposób reagujemy – dodaje Kowalczuk. – Mówiąc my, mówię o mieście, o osobach, jednostkach, które powinny udzielić wsparcia, a także o tych, którzy są w pierwszym rzędzie do tego przygotowani – jak specjaliści, z którymi współpracujemy.

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że prawe 30% Europejczyków w wieku produkcyjnym przynajmniej raz w roku odczuwa objawy złego stanu zdrowia psychicznego. Styl życia społeczeństwa, wpływa na nasze samopoczucie i kondycję psychiczną. Podobnie sytuacja wygląda w Polsce – specjaliści biją na alarm, bo systematycznie rośnie liczba osób leczonych z powodu zaburzeń psychicznych.

Naukowcy zauważają dynamiczny wzrost liczby osób zmagających się z objawami lękowymi czy depresyjnymi oraz cierpiących na zaburzenia emocjonalne.

Zaburzenia emocjonalne i kryzysy psychiczne takie jak: nerwice, depresja, uzależnienia zaliczane są już do chorób cywilizacyjnych, które szybko się rozprzestrzeniają i stanowią duże zagrożenie dla zdrowia ogólnego organizmu, a nawet życia człowieka.

Powodami zaburzeń są najczęściej: szybki i niehigieniczny styl życia, długotrwały stres, zbyt mało czasu poświęcanego na relaks. Wszystko to wpływa na jakość naszego życia, dyskomfortu psychicznego, a w konsekwencji do chorób o podłożu psychicznym.

Jak zauważa Katarzyna Wieczorek- psycholog, psychoterapeuta, prezes Fundacji Wspierania Rodzin Przystań , choroby psychiczne należą też do grupy chorób wstydliwych. – Przeżywanie trudności emocjonalnych nadal stanowi temat tabu, a sięganie po pomoc i wsparcie jest obarczone lękiem przed stygmatyzacją. A przecież o zdrowie psychiczne powinniśmy dbać tak samo jak o zdrowie fizyczne- mówi Wieczorek.

Pomocą dla potrzebujących wsparcia jest oferta Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań”, która przy wsparciu Miasta Gdańska opracowała projekt, mający zmniejszać lęk przed sięganiem po pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną oraz promować postawy dbania o swoje zdrowie psychiczne. Głównym celem projektu jest też skrócenie czasu oczekiwania dla mieszkańców Gdańska na konsultacje ze specjalistami w sytuacji kryzysu psychicznego, który obecnie trwa nawet 12 miesięcy.

Kto może skorzystać?

  • Dzieci, młodzież, dorośli, rodziny i pary
  • Osoby, które nie korzystają aktualnie ze wsparcia psychologicznego i/lub psychoterapeutycznego w innych miejscach
  • Osoby, które przeżywają trudności psychiczne
  • Osoby, które chcą dokonać zmiany w swoim życiu
  • Mieszkańcy Gdańska

Sieć Pomocy Psychologicznej, to pakiet bezpłatnych konsultacji psychologicznych, psychoterapeutycznych i psychiatrycznych w renomowanych prywatnych gabinetach w Gdańsku. Wystarczy zadzwonić lub napisać i umówić się na konsultację. Rejestracjatel. 505 700 270, e-mail: koordynator@fwr-przystan.org.

Konsultacje są realizowane przez specjalistów o wysokich kompetencjach działających w oparciu o naukowo udowodnione metody.

Organizatorem Sieci Pomocy Psychologicznej jest Fundacja Wspierania Rodzin “Przystań”.

Zadanie finansowane ze środków budżetu Miasta Gdańska.

Więcej o projekcie i działalności Fundacji wspierania rodzin „Przystań”: http://fwr-przystan.org/

KONTAKT:

Katarzyna Wieczorek
+48 505 034 567
mail: kkwieczorek@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>